چهارشنبه, 01 خرداد 1398
آخرین اخبار

آیا بیان دیدگاهها و نقد طبق فرمایش آقای لاریجانی بلامانع است؟

مطلبی باعنوان سقوط جمهوری اسلامی در همین سایت منتشر کردم تنها اندکی از بخش نخست مقاله نشر شد اما بلافاصله از انتشار خارج شد. این مقاله عوامل دخیل در براندازی را با کد و آدرس آشکار میکرد اما بدون...

گچساران چرا به این روز افتاده؟

نقش تاجگردون در تشدید نا امنی ها ، قتلها و تنشهای قبیله ای گچساران وباشت چیست؟ بزودی...

تجزیه یا امپراطوری مذهبی?

این روزها دل ودماغ ندارم. نه برای خواندن ونه برای نوشتن. مثل سرودن شعره که حال و هوای خودشو میخواد. انسانیت و اخلاق،نه تنها درحوزه حکومت بلکه در بافت جامعه ایرانی،بسیار کمرنگ شده.طرف جزو تشکیلاتی...

درگذشت بی بی صاحبجان(حاجیه زهرا)گرجی

بدینوسیله باطلاع میرساند مراسم تشییع وتدفین بزرگ بانوی خاندان ،حاج صاحبجان گرجی(همسر مرحوم حاج علیخان گرجی).ومادر عزیز این حقیر امروز سه شنبه بعدازظهر ازساعت 5 درمحل گلزارشهدای باشت برگزار میگردد....

ایجاد اخلال در فعالیت وبسایت

باطلاع مخاطبین محترم وبسایت میرساند هرگاه مطلبی درنقد عملکرد انحصار فامیلی قدرت دراین وبگاه نشر گردیده بلافاصله سایت مورد حمله مکرر مزدوران و جیره خواران واقع شده است.به نحوی که مخاطب را خسته و از...

گچساران و استمرار محرومیت

دکتر روح الله قابضی

مدتی بود که به فکر نوشتن متنی در خصوص محرومیت منطقه گچساران بودم.بنا به دلایلی این کار میسرنشد تا اینکه در آستانه سفر دور چهارم رییس جمهور و اعضای دولت به منطقه قرار گرفتیم.با نگاهی به مصوبات این سفر و اطلاعاتی که از مصوبات قبلی در خصوص گچساران حاصل شد به این جمع بندی رسیدم که زمان مناسب فرا رسیده است.بر این اساس مواردی را به عرض مردم شریف گچساران میرسانم.

 

 

در علم مدیریت تئوری وجود دارد به نام تئوری برابری که از ان به عنوان یکی از شاخصهای برقراری عدالت نام می برند.طبق این تئوری نسبت بین خروجی یک سیستم با ورودی ان باید متعادل باشد یا به عبارتی هر چه این نسبت کوچکتر باشد بدتر است و بر عکس.هر چه این نسبت پایینتر باشد بی عدالتی بیشتر است و منشا تعارض در سازمان ها میباشدیکی از شاخصهایی که کارکنان یک سازمان برای مقایسه خود با دیگران از ان استفاده می نمایند همین شاخص است به این صورت که این نسبت را برای خود و دیگران محاسبه می کنند و انگاه به قضاوت مینشینند.در حوزه های دیگر هم میتوان این تئوری را به کار گرفت. در رابطه با گچساران ورودی سیستم عبارتند از کشاورزی و منابع طبیعی و گردشگری ونفت و گاز … .در اینجا تنها به نفت بسنده میکنیم. گچساران پس از حوضه های نفتی خوزستان دومین تولیدکننده نفت ایران است. که به تنهایی حدود یک چهارم صادرات نفت کشور را تامین می نماید.اما از طرف دیگر خروجی سیستم در اینجا منظور خدماتی است که در مقابل این منابع برای این شهر انجام گرفته است.بیکاری بالای جوانان، فقر ، کمبود مراکز فرهنگی نظیر سینما، سالن تئاتر، بوستانهای شهری آلودگی محیط زیست و…..با نگاهی سرانگشتی مشاهده میشود که در رابطه با گچساران و مقایسه ان با دیگر شهرهای نفتی و شهرهای اطراف به هیچ عنوان این نسبت متعادل نیست و برای گچساران این نسبت بسیار پایین است به عبارت دیگر این نسبت برای گچساران نشان میدهد که در زمینه شاخصهای توسعه با شهرهای دیگر خیلی فاصله داریم.

همانطور که در بخش بالا مطرح شد مهمترین پتانسیل گچساران یا به عبارتی مهمترین درون داد شهرستان ما صنعت نفت است.اگر قرار است عدالت اجتماعی محقق شود شکی نیست که بخش عمده ای از اجرای عدالت در این شهرستان به صنعت نفت و حواشی آن بر می گردد.چون غیر از نفت ما چیزی نداریم.اما باید دید در عمل چه اتفاقی افتاده است.یکی از عرصه های اجرای عدالت موضوع جذب نیرو در صنعت نفت است که برای جوانان منطقه سرنوشت ساز است.در چند سال گذشته شرکت نفت گچساران به عرصه به کارگیری فله ای وبی ظابطه نیروی انسانی تبدیل شده است که عمدتا با توصیه افراد صاحب نفوذ در گچساران و یا بعضا صاحب منصبان خارج از منطقه بوده است که در این خصوص شکایات و اعتراضهای متعددی هم شد و اما نتیجه ای حاصل نشدو به عبارتی ” اما انچه به جایی نرسید فریاد است”البته بنده در این مورد چند بار با جناب اقای پاکدل دیدار داشته ام. ایشان قول داده اند که در این خصوص دنبال اجرای عدالت هستند .اگر مواردی به ذهن خونندگان میرسد که با صحبتهای ایشان تعارض دارد قابل پیگیری است. گرچه بنا به اطلاع این روزها فشار زیادی بر ایشان برای استخدام اورژانسی افراد از طوایف مختلف به منظور تحقق وعده های قبلی یا جلب نظر انها در انتخابات وجود دارد.در اینجا به برادر گرامی جناب اقای مهندس پاکدل برادرانه توصیه میکنم بر همان سبک و سیاقی که در مراجعه حضوری در خصوص جذب نیرو مطرح نمودید پا برجا باشید.بدانید که استخدام سفارشی اولا تبیض دوما خلاف قانون و سوما حرام است .پس مراقب باشید.اخرت خود را به دنیای دیگران نفروشید. بالاخره عمر مدیریتی شما هم روزی به سر خواهد رسید کاری نکنید که به سرنوشت سلف خود دچار شوید.

۳- چندی پیش حاج آاقای جعفری نماینده سابق گچساران در مجلس در مصاحبه با یکی از نشریان محلی بیان داشتند که گچساران در چهار سال اخیر به ده کوره تبدیل شده است که این موضوع واکنش تند نماینده فعلی را به دنبال داشت و ایشان را متهم به نادیده گرفتن خدمات نظام جمهوری اسلامی در گچساران نمود. یا در این دور از سفر های استانی امام جمعه محترم گچساران جناب حجه السلام دکتر موسوی که خدمت ایشان ارادت دارم در حضور رییس جمهور سخنانی را بیان داشت که انصافا کمتر امام حمعه ای این گونه شفاف مشکلات شهرش را بیان میکند .اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم با کنار هم گذاشتن این موارد چه باید گفت. با نگاهی اجمالی به پروژه های مصوب و رها شده گچساران در سفرهای قبلی وعدم تصویب هیچ پرژه ای برای گچساران برای این سفر، میتوان حق را به اقای جعفری و امام جمعه محترم داد.اگر تا دیروز اقای جعفری متهم به شانتاژ تبلیغاتی برای تضعیف نماینده فعلی میشد .جواب امام جمعه محترم را چه میدهید . ایشان نماینده رهبر معظم انقلاب در منطقه هستند و قطعا با اشراف کافی بر مسائل این گونه سخن گفته اند..

۴ -با ملاحظه انچه بیان شد قضاوت را باید به مردم داد.اما اگر به عنوان یک انسان منصف به قضایا نگاه کنیم.آنچه بر سر شهر و دیار ما گذشته و می گذرد نگران کننده و درد آور است.وضعیت شهر ما به گونه ای است که با این همه منابع درامدی برای کشور هنوز از برخی امکانات اولیه پزشکی محروم است.در گچساران دستگاه سونوگرافی پیدا نمی شود.من خود شاهد بودم در ما گذشته یکی از بستگان نزدیک حقیر که باردار بود و دکتر برایش استراحت مطلق تجویز کرده بود ناچار شد برای انجام یک سونوگرافی ساده به شهر بهبهان برود یا اینکه در بیمارستان نفت گچسارن به عنوان نمونه برای بیماریهای قلبی یک پزشک وجود دارد که هر هفته یک بار و آن هم حدود ۶۰ نفر را در یک ساعت ویزیت میکند که نتیجه ان ناگفته پیداست. .این که دیگر مشکل اشتغال نیست که از ان طفره برویم .موضوع مرگ و زندگی افراد است.انچه بیان شد تنها نمونه کوچکی از حقوق اولیه انسانها یعنی نظام سلامت شهر ماست .در حالی که پیشرفته ترین امکانات پزشکی در شهر همجوار ما یعنی بهبهان و یاسوج وجود دارد که حتی از امکانات پزشکی تهران هم بهتر است.پس علت این همه بدبختی چیست؟

۵- انچه بیان شد گوشه ای از واقعیات گچساران بود که قابل انکار هم نیست.حالا در این بین مقصر کیست؟همانطور که میدانید سیستم اداری ما به گونه ای است که تهنا جایی که مردم به راحتی میتوانند مشکلات خود را به گوش مقامات بالای کشور برسانند نماینده است که به راحتی در دسترس است. .نماینده باید صدای رسای مردم منطقه در مجلس باشد. نماینده محترم گچساران و باشت از جمله حامیان بی چون و چرای دولت در این دوره بوده است.سوال این است که پاداش این همه حمایت شما از دولت برای مردم چه نتایجی در بر داشت.کار به جایی رسیده که در این دور از سفر دولت نمایندگان را از همراهی با رییس جمهور منع کردند و هیچ پروژه ای برای گچساران و باشت تصویب نشد.و پروژه های قبلی هم در حد شعار ماندند.بنده به عنوان فردی که مذاکرات مجلس را چه از طریق رادیو و چه روزنامه و سایتها به طور کامل در جریان هستم.در حالی نمایندگان اکثر شهر ها از طرق مختلف اعم از سوال ،استیضاح ،تذکر کتبی و شفاهی به طور پیوسته پیگیر اجرای مصوبات دولت در سفرهای استانی هستند.اما نمایندگان استان ما در سکوت مطلق به سر برده و می برند.سوال این است که چه مصلحتی در این سکوت معنی دار شما وجود دارد؟مگر سوگند نخوردید که مدافع حقوق ملت باشید؟مگر با هزاران وعده و وعید مردم را به پای صندق های ارا نکشاندید؟مگر در نطق های انتخاباتی وعده پیگیری حقوق مردم را ندادید؟پس چی شد؟در برابر احساسات پاک مردم گچساران که با هزاران امید به استقبال دولت در استادیوم تختی رفتند و دست خالی برگشتند چه پاسخی دارید؟.چه مصلحتی بالاتر از حقوق اولیه مردم گچساران که به قول امام جمعه محترم شیر های نفت ان روی همه باز است اما به روی خودشان بسته است ،وجود دارد؟.نماینگان محترم شاید حل این مشکلات در توان و اراده شما نباشد و بی انصافی است اگر همه این مشکلات را به شما منتسب کنیم اما عزیزان حد اقل کار شما این بود که تضضیع حقوق مردم را با صدای بلند فریاد میزدید تا در برابر وجدان خود و حافظه تاریخ شرمنده نباشید.تنها کاری که نمایندگان ما دنبال ان بوده و هستند انتصابات است.سوال این است که این همه عزل و نصب که بعضا در کشور کم سابقه بوده چه نتیجه عملی برای شهر و دیار ما داشته است.این انتصابات کدام شاخص توسعه را در استان و گچساران بالا برده اند.امروز بررسی وضعیت گچساران نیاز به تخصص چندانی ندارد.مردم کوچه و بازار که حتی سواد هم ندارند به طور ملموس وضعیت عمران و ابادی شهر را از در دیوار محله خود می بینند و انشا اله با صدای رسا در انتخابات مجلس ان را فریاد خواهند زد.

پربیننده‌ترین خبرها

تازه‌ ترین اخبار

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان سایت

666016
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
بازدید کل
520
73
1258
5695
666016
امروز: چهارشنب، 01 خرداد 1398 - ساعت: 07:03:14
 
 
 
 
 

 

علمی

سیاسی

article thumbnail

نقش تاجگردون در تشدید نا امنی ها ، قتلها و تنشهای قبیله ای گچساران وباشت چیست؟ بزودی...